شرکت ماهان

با یک انتخاب آگاهانه، از خدمات و تجربیات ما بهره مند گردید.

جهت دریافت فایل PDF آموزش این مطلب کلیک کنید.

 

در اکسل هنگامی که در یک سلول شماره موبایل را وارد می کنیم و با زدن دکمه اینتر به خانه بعد می رویم صفر ابتدای شماره قبلی پاک می شود، برای رفع این مشکل به دو صورت زیر می توان اقدام نمود:

 

حالت اول :

گاهی ما قصد داریم شماره ها را تک تک در یک ستون تایپ نمائیم، در این حالت می بایست قبل از وارد نمودن شماره ها، بر روی سر ستون ( مثلا  A ) کلیک نمائیم تا کل ستون حالت انتخاب پیدا کند، سپس بر روی آن ستون کلیک راست نموده و بر روی گزینه  Format cells کلیک می نمائیم.

 

در قسمت category  بر روی گزینه Text  کلیک می نمائیم و سپس OK می کنیم، از این پس با وارد نمودن شماره ها، دیگر صفر ابتدای آنها پاک نخواهد شد.

 

 

حالت دوم:

دراین حالت ما یک لیست طولانی از یک سری شماره همراه بدون صفر داریم، که اگر بخواهیم طبق روش قبل Format cells آن ستون را تغییر دهیم و به ابتدای هر کدام صفر اضافه کنیم، مدت زمان خیلی طولانی وقت میگیرد.

راه حل:

اگر چنانچه فایل اکسل شما، مانند تصویر زیر باشد ( یعنی ستون اول شماره همراه بدون صفر، ستون دوم نام و نام خانوداگی و ...  )  بایستی به طریق زیر عمل نمود.

 

بر روی خانه ردیف اول ستون c  یکبار کلیک می کنیم و فرمول زیر را در آن سلول تایپ می کنیم:

باید اینطور بیان کرد: مساوی است با صفر and  آ 1

 

 

 

با زدن Enter  صفر به ابتدای آن شماره اضافه گردیده است، حال باید این فرمول را برای سایر سطر ها نیز اعمال نمود برای اینکار می توان فرمول را کپی کرد و در هر سلول  Paste نمود، یک راه حل بهتر  اینستکه: وقتی بر روی همان خانه ردیف اول ستون c یکبار کلیک چپ کنیم، یک مربع کوچک در پائین آن خانه ظاهر می شود، که اگر بر روی آن مربع دوبار متوالی کلیک کنیم، برای تمام سطرهای متوالی این فرمول اجرا می شود و به ابتدای همه شماره ها مانند تصویر زیر صفر اضافه خواهد شد.

 

 

حال روی سر ستون حرف c کلیک می کنیم تا کل ستون انتخاب شود، سپس کلیک راست نموده و بر گزینه copy  کلیک می کنیم، سپس در خانه اول ستون  D  کلیک راست نموده و بر روی گزینه paste by value  ( یا همان که شکل 123 دارد )  از قسمت paste special  کلیک می کنیم. تا کل شماره ها بصورت عددی ( و نه فرومولی ) در ستون  D  درج شود.

 

 

حال با کلیک راست بر روی ستون C  آن را Delete می کنیم ،و ستون D که آخرین تغییرات نهایی ست را جایگزین ستون A می کنیم. بدین ترتیب فایل اکسل به صورت استاندارد ایجاد شده و می توان از آن خروجی CSV  و .. گرفت.