شرکت ماهان

با یک انتخاب آگاهانه، از خدمات و تجربیات ما بهره مند گردید.

آموزش تصویری ثبت سایت در موتور های جستجوگر گوگل و یاهو

 

 

اول از همه این رو بگم که برای شروع کار ما فکر میکنیم که شما یک اکانت گوگل (همون( Gmail و یک اکانت یاهو برای خودتون دارید. (اگر ندارید که سریعا برید و یک اکانت برای خودتون ایجاد کنید)

خوب با موتور جستجوگر گوگل شروع میکنیم:

۱-وارد این آدرس بشید http://www.google.com/webmasters

با این صفحه مواجه میشید:

 

 

 

 

 

 

 

 

که باید بر روی Sign in to Webmaster Tools کلیک کنید.سپس وارد صفحه زیر میشید:.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

که خوب باید نام کاربری و پسورد خودتون رو وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات کاربریتون وارد صفحه اصلی گوگل وبمستر میشید و چون تا حالا هیچ آدرسی را به عنوان وبسایت خودتون وارد نکردید، باید در وسط صفحه بر روی Add  a site کیکی کنید:

 

 

 

 

 

 

روی گزینه بالا که کلیک کنید یک زبانه باز میشه که باید آدرس سایتتون رو وارد کنید و بر روی Continue کلیک کنید:

 

 

 

 

 

حالا وارد مهمترین قسمت میشیم.قسمت Verify ownership، یعنی شما باید ثابت کنید که صاحب این سایت هستید. برای این کار هم ۴ روش برای شما وجود داره:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱٫در این روش شما باید حتما یه دامنه شخصی داشته باشید و به کنترل پنل اون هم دسترسی داشته باشید که بتونید یک آدرس DNS رو به دامنتون اضافه کنید.

۲٫در این روش یک متا تگ رو باید به صفحه اصلی سایتتون اضافه کنید.

۳٫در این روش هم یک فایل رو که گوگل وبمستر در اختیارتون میزاره باید به قسمت روت هاستتون اضافه کنید.

۴٫در این روش هم اگر اکانت Google Analytics داشته باشید باید به اون وصل بشید.

در بین این روشها روش ۲ و ۳ خیلی راحتتر و متداول تر هستش.همچنین در بین این دو روش صاحبان وبلاگها میتونن از روش ۲ (البته در بعضی از سرویسهای وبلاگدهی چنین امکانی رو ندارند!) استفاده کنند.

پس از اینکه یکی از روشهای بالا رو به درستی انجام دادید، بر روی گزینه Verify در پایین همین صفحه کلیک کنید تا گوگل صحت اطلاعات شما رو چک کنه. اگر اطلاعاتتون رو درست وارد کرده باشید که وارد صفحه داشبورد مربوط به سایتتون میشید و در اونجا میتونید از امکانات گوگل وبمستر برای سایتتون استفاده کنید. این صفحه شامل ۵ قسمت میشه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. این قسمت کلماتی رو که در گوگل جستجو شده و بوسیله آن وارد سایت شما شده اند را نشان می دهد.

2. سایتهایی رو که به سایت شما لینک داده اند رو مشخص می کند.

3. اشتباهات موجود رو به شما گوش زد می کند.

4. کلمات اصلی موجود در سایت شما رو نشان می دهد.

5. این قسمت هم قسمت محبوب و خیلی مهم Sitemaps هستش که شما از این قسمت میتونید نقشه سایتتون رو وارد کنید. برای این کار بر روی Submit a Sitemap کلیک کنید. صفحه زیر رو میبینید که بازم باید بر روی Submit a Sitemap  کلیک کنید:

 

 

 

 

 

 

پس از کلیک بر روی Submit a Sitemap لبه زیر ظاهر میشه که باید اسم فایل نقشه سایتتون رو بصورت صحیح در اون وارد کنید.مثلا بصورت :sitemap.xml

 

 

 

 

 

 

اگه ایرادی از فایلتون نگرفت،یه مدت کوتاهی طول میکشه تا اون را براتون ثبت کنه.

 

حالا میریم سراغ یاهو.کار در یاهو کمی ساده تره:

وارد این آدرس بشید: http://siteexplorer.search.yahoo.com صفحه زیر ظاهر میشه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در سمت چپ صفحه بر روی My Site کلیک کنید.صفحه ای ظاهر میشه که شما باید اطلاعات اکانت خودتون در یاهو را وارد کنید.پس از اینکه اطلاعاتتون را وارد کردید،صفحه زیر ظاهر میشه که شما باید آدرس سایتتون را در کادرمشخص شده وارد کنید و بر روی Add My Site کلیک کنید:

 

 

 

 

 

 

 

در این مرحله یاهو هم از شما میخواهد که ثابت کنید این سایت متعلق به شماست.با این تفاوت که یاهو فقط همون ۲ راه اصلی را برای این کار در نظر گرفته

:

 

 

 

 

 

 

یک ره اینکه یک فایل در هاست خودتون آپلود کنید و یکی هم اینکه یک متا تگ در صفحه اصلی سایت وارد نمایید.پس از اینکه بوسیله یکی از راه های بالا سایت خودتون را در یاهو ثبت کردید،با کلیک بر روی گزینه Explore میتونید سفحات سایتتون که در یاهو ایندکس شده است را مشاهده کنید.همچنین با کلیک بر روی نام سایت هم یکسری اطلاعات خلاصه از وضعیت سایت شما در یاهو بهتون نشون داده میشه.

امیدوارم که این آموزش مفید واقع بشه

موفق باشید